Z učenci obveznega izbirnega predmeta filmska vzgoja smo v sredo, 28. 9. 2022, prisostvovali Mednarodnemu filmskemu festivalu za otroke in mladostnike ZOOM.16, ki se je odvijal v Ljubljani. Središčno vodilo festivala je prikazati svet, odnose v njem ter aktualne problematike skozi oči otrok in mladih.

V Festivalni dvorani Pionirskega doma smo si ogledali tekmovalni izbor 17 otroških filmov, med katerimi so bili kvalitetni, domiselni, šaljivi, pretresljivi, refleksivni filmi, animirani filmi in dokumentarci. Projekcijam je sledil pogovor s člani žirije, učenci so aktivno sodelovali pri pogovorih ter utemeljevali izbore svojih favoritov. Na koncu je  sledila tudi razglasitev zmagovalnega filma. Zmaga je odšla v Iran, k avtorici Sari Abedi, za film »Smrčanje«. Člani žirije so svojo odločitev obrazložili takole: «Spodbujanje ustvarjalnosti deklic je v času protestov proti diskriminaciji in nasilju nad ženskami, ki se dogajajo v državi, iz katere film prihaja, še posebno hvalevredno. Filmu ”Smrčanje” podeljujemo nagrado zaradi izvrstnega, celovitega in nenazadnje iskrenega in komičnega pristopa k na videz vsakdanji temi.”(Vir: MojaObcina.si, Ljubljana)