VEČER PESMI IN PLESA

V četrtek, 25. aprila, se je v Dvorani prve slovenske vlade v dveh ponovitvah odvijala prireditev Večer pesmi in plesa pod naslovom »Odmev domačnosti: po naše, po štursko …«, za katero upamo, da je navdušila občinstvo vseh generacij.

Na prireditvi ni manjkalo glasbe in plesa. V prvem delu je tako nastopilo pet pevskih zborov: Orffova interesna dejavnost, pod vodstvom učiteljice Danijele Čermelj, OPZ Šturje pod vodstvom Andreje Margon, OPZ Budanje pod vodstvom Kristine Škrlj Trošt ter MPZ Šturje in Učiteljski pevski zbor pod vodstvom učitelja Igorja Hodaka.

A prireditev ni bila le glasbena poslastica, temveč tudi pravo plesno doživetje. V drugem delu prireditve smo si ogledali nastope posameznih plesnih parov iz plesnih šol Bolero in Maxim, ki so nas navdušili z izjemno eleganco in mojstrsko tehniko, nato so sledili narodno-zabavni plesi pod vodstvom učiteljice Polonce Juretič ter nastopa sodobnih plesnih kreacij, izvedenih s strani nadarjenih plesnih skupin ADC in Elena plesna scena. Nastopajoči, tako pevci kot plesalci, so nedvomno očarali vse prisotne. Sama zgodba se je ves čas prepletala z dramskimi vložki učencev prireditvenega krožka pod vodstvom Anje Devetak. Za tak pravi šturski zaključek pa so poskrbeli učenci glasbenih del pod vodstvom učitelja Igorja Hodaka.

Skozi petje, ples in dramske vložke smo želeli naše občinstvo popeljati na plesno in glasbeno popotovanje, kjer se v pesmi in igri skozi besede vseh barv, ritmov in zvokov ujamejo človeški občutki.

V imenu šolske skupnosti se želimo tudi iskreno zahvaliti za vašo prisotnost na prireditvi in predvsem za vaše prispevke v šolski sklad. Upamo, da je sedaj že tradicionalna dobrodelna prireditev Večer pesmi in plesa pustila nepozaben pečat v srcih vseh, ki ste bili del tega čarobnega večera z nami.

Utrinke prireditve si lahko ogledate v spodnji galeriji fotografij, ki so jih posneli učenci fotokrožka: Timotej, Izabela in David.

REGIJSKO TEKMOVANJE IZ ZNANJA PRVE POMOČI

1. aprila 2024, je v Logatcu, potekalo regijsko tekmovanje iz znanja prve pomoči. Že uigrana ekipa, ki so jo zastopale Urša Praček, Ana Bela Bajec, Lia Bole, Lara Trošt, Kaja Turk, Maja Curk in Sara Ibrahimović, so ponovno dokazale, da so prave mojstrice v nudenju prve pomoči. V konkurenci osmih ekip, so postale absolutne prvakinje Primorsko – Notranjske regije.
  2. maja 2024, jih na Debelem rtiču čaka nova preizkušnja in sicer državno tekmovanje.

Iskrene čestitke za uspeh na regijskem tekmovanju ter veliko znanja, spretnosti, iznajdljivosti in sreče želimo še na zaključnem finalnem tekmovanju.

mentorica krožka prve pomoči, Vesna Furlan

Zelena popestritev v Budanjah

Učenci podaljšanega bivanja podružnice Budanje so v duhu svetovnega dneva zemlje okolico podružnične šole popestrili z zelenjem. Posadili so grmičke rožmarina in sivke, ki bodo poskrbeli za dišečo zimzeleno okrasitev šolskega dvorišča. Učenci so v vrtnarjenju naravnost uživali in se že veselijo, kako bodo za rastline skrbeli in jih opazovali pri rasti.

MEDNARODNO SODELOVANJE OŠ ŠTURJE AJDOVŠČINA S SOVRSTNIKI S ČEŠKE

Učenci, učiteljica angleščine in ravnateljica z osnovne šole Velké Opatovice so se med 16. in 20. aprilom 2024 mudili na obisku na OŠ Šturje Ajdovščina.

Ob prihodu jih je pozdravila vipavska burja, nato pa so se zbudili v lep sončen dan. Pripravili so zanimiv pouk, prepleten z igrami, za učence razredne stopnje, reševali so okoljske probleme z učenci iz 8. razreda ter s svojimi vrstniki iz 9. c-oddelka spoznavali češki prevod Pavčkovih pesmi ter brali slovenski prevod pravljice Božene Němcove. Ugotavljali so, da se med seboj lahko kar dobro razumejo tudi v obeh maternih jezikih.

Popoldan so se učenci 9. c-oddelka prelevili v vodiče in Čehom razkazali Ajdovščino. Obiskali so tudi stalno muzejsko zbirko Rimljanov in fosilov ter se odpravili na Otliško okno. Nato so učenci pričeli s pripravami na zaključno prireditev za starše, odigrali so skeče o slovenskih in čeških stereotipih in kratko dramsko besedilo Stick Man ob glasbeni spremljavi.

V petek so se jim pridružili še učenci dramske igre, s katerimi so v Festivalni dvorani na Bledu v sklopu projekta Jezikajmo predstavili dramsko delo. Ogledali so si še Bled in se polni vtisov vrnili domov, kjer sta jih čakali še generalka pred zaključno prireditvijo in prireditev za starše. Po nastopu so se posladkali z dobrotami, ki so jim jih pripravili starši.

V soboto zjutraj so se poslovili od sovrstnikov s Češke, ki so si na poti domov ogledali še Postojnsko jamo.

Da smo lahko doživeli to izjemno izkušnjo, so nam pomagali sponzorji. Ob tej priložnosti bi se radi zahvalili podjetjem Tosla d.o.o., Boscarol d.o.o., Elektro Primorska d.d., Leone d.o.o., Občina Ajdovščina in VRC d.o.o.

Napisala: Polona Mohorčič

Fotografija: Nejc Premrn in Polona Mohorčič