Nekoč je živel kraljevič, ki ni maral brati. Ustvarila ga je otroška in mladinska pisateljica Nina Mav Hrovat, ki je učence naše razredne stopnje obiskala zadnji dan v februarju. To je bil prav poseben dogodek, s katerim smo še dodatno obeležili mesec kulture, spodbudili bralno kulturo ter hkrati otrokom tudi približali delo pisateljice. Nina Mav Hrovat s svojimi pravljicami in igroknjigami zaznamuje otroštva mnogih otrok, ne samo v Sloveniji, temveč tudi drugod po svetu, saj so njena dela prevedena v številne jezike. Povedala nam je, da najraje dela z otroki in jih spodbuja k ustvarjalnosti in izražanju. Prav delo z otroki in ljubezen do pravljic sta jo tudi pripeljala do prvih avtorskih del. Za njeno prvo knjigo O kralju, ki ni maral pospravljati je leta 2009 prejela nagrado Izvirna slovenska slikanica.

Srečanje smo pripravili v šolski telovadnici. Pisateljico smo pozdravili tako, da so petošolke po zvočniku prebrale njeno pravljico Posluh, jazbec gre!, ki nosi v sebi tudi lepo sporočilo »Kdor drugemu jamo koplje, sam vanjo pade.« Pričakala pa jo je tudi razstava likovnih izdelkov naših učencev, tako pred šolsko knjižnico, kot tudi v telovadnici. Nina Mav Hrovat nam je predstavila svoja knjižna dela, ki jih je tako veliko, da jih je kar s težavo strpala v dve pravljični torbi ter nam povedala, kako nastane slikanica. Zaupala nam je, da je za ustvarjanje potrebno veliko domišljije. Izdala  nam je tudi skrivnost, kje je skrita domišljija, ki jo potrebujejo pisatelji za nastanek slikanice. Čisto malo te domišljije je s čarobno paličico in čarobnimi besedami dala tudi nam… Srečanje je bilo zelo zanimivo, prijetno in pa predvsem pravljično. Najmlajšim je prebrala pravljico O miški, ki je zbirala pogum, malo večji pa so prisluhnili pravljici O kraljeviču, ki ni maral brati ter se poigrali s knjigo Ne misli na slona! Za zaključek pa je prebrala nekaj napetih in duhovitih odlomkov o neustrašni trojici iz knjig Orientacisti, ki bo »marsikaterega mladega izpred računalnika spravila v superge in v gozd«. Če strnemo vtise, je bil za nami en lep pravljični dan, najbolj pa smo bili veseli, da je srečanje s pisateljico potekalo v živo.

Dostopnost