Na sončen oktobrski dan so se devetošolci odpravili na Tolminsko. Ko so se z avtobusom dvignili nad dolino reke Soče, jih je pričakal s soncem obsijan greben Kolovrata. Vodiča sta jih vodila po čezmejnem muzeju na prostem. Ob sprehodu skozi jarke in kaverne sta opisala življenje vojakov, ki so se na bojiščih soške fronte visoko v gorah borili in umirali. Ob pogledu na vrhove Krna, Batognice in Mrzlega vrha so se ponovno spustili v dolino.
Sledil je sprehod po kobariški zgodovinski poti. Devetošolci so se povzpeli do italijanske kostnice, nato pa po viseči brvi prečkali zelenomodro Sočo in pot nadaljevali do slapa Kozjaka. Pred odhodom proti domu so se sprehodili do cerkve svetega Lovrenca v Libušnjah, kjer je pokopan Simon Gregorčič. Tam so recitirali pesem Soči. Še zadnji pogled so namenili goram in Soči ter se utrujeni, a polni vtisov, vrnili v našo dolino.

V galeriji poglejte, kako so ga preživeli.

Dostopnost